Bez kategorii

Jak dbać o płyty winylowe w domu

Przed cyfrową rewolucją muzyczną kolekcjonerzy płyt musieli znaleźć kreatywne sposoby, aby utrzymać swoje cenne nagrania w dobrym stanie. Oprócz częstego czyszczenia płyt i ich prawidłowego przechowywania, zapaleni słuchacze eksperymentowali z różnymi metodami konserwacji. Wielu starych wyjadaczy przysięga, że kilka kropli octu lub posypka z soli to tajemnica zachowania świetnego brzmienia płyt na zawsze – ale czy te domowe sposoby naprawdę działają?

Płyty zostały wykonane z materiałów organicznych, które są podatne na rozkład. W miarę upływu czasu naturalne procesy, takie jak utlenianie, będą postępować aż do momentu, w którym nie pozostanie nic poza pyłem. Dobrze znani wrogowie winylu to ciepło, wilgoć, brud i światło słoneczne – wszystko to, na co wystawiamy nasze płyty tak często, jak to możliwe. Na szczęście dla tych z nas, którzy nie chcą wymieniać swojej kolekcji płyt co kilka lat, możliwe jest podjęcie środków zaradczych przeciwko siłom niszczącym i zachowanie swoich płyt przez kolejne dekady.

Jak czyścić płyty winylowe?

Czyszczenie powierzchni płyty winylowej jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia, ponieważ usunie wszelkie zabrudzenia lub kurz, który został uwięziony w rowkach. Myjka https://winylownia.pl/pl/products/myjka-do-plyt-winylowych-knosti-z-plynem-51450.html lub zwykła szczotka o miękkim włosiu załatwi sprawę, ale upewnij się, że jest to właściwy rodzaj szczotki – nie szczotka przeznaczona do czyszczenia płyt.

Włosie szczotki do czyszczenia płyt jest gęsto upakowane i nie ma możliwości porysowania płyty, ponieważ jest specjalnie zaprojektowane do delikatnej, precyzyjnej pracy wymaganej do czyszczenia rowków. Możesz użyć standardowej szczotki do czyszczenia do usuwania kurzu, lub wilgotnej szmatki/szmatki do usuwania kurzu i brudu. Uważaj jednak, aby nie używać zbyt dużo wody, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernych uszkodzeń.

Czyszczenie na sucho za pomocą szczotki

Ta metoda czyszczenia jest najlepsza dla osób, które mają już urządzenie do czyszczenia płyt, ale nie używają go regularnie – zwłaszcza jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy. Znajdź miękką szczotkę, najlepiej wykonaną z włosia końskiego lub podobnego materiału syntetycznego i wyczyść nią płytę od zewnątrz do wewnątrz, od środka na zewnątrz, od rowków na płycie do rowków na etykiecie.

Powtórz ten proces używając niestrzępiącej się szmatki i odrobiny alkoholu lub wody. Metoda ta jest prosta i niedroga, ale wyczyszczenie dużego albumu zajmie dużo czasu – zwłaszcza jeśli spróbujesz to zrobić bez maszyny.

Szczotka będzie zbierać mnóstwo kurzu i zanieczyszczeń, więc bądź przygotowany na czyszczenie go z płyty i szczotki kilka razy, zanim będzie wystarczająco czysta, aby pozwolić jej usiąść na płycie bez żadnych zanieczyszczeń spadających z powrotem na nią.