Muzyka

Przechowywanie płyt winylowych – najważniejsze informacje

Niestety, większość ludzi nie wie, jak prawidłowo przechowywać swoje kolekcje winylowe przez dłuższy czas. Jeśli nie będą dotykane przez rok lub dłużej, będziesz chciał znaleźć bardziej trwałe miejsce do ich przechowywania. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas przechowywania rekordów, zwłaszcza jeśli masz ich dużo.

Jakie płyty winylowe?

Pozostawiając go na gramofonie dłużej niż to konieczne, pozwalasz na gromadzenie się kurzu i brudu na płytach, co może następnie wpłynąć na jakość dźwięku.

Płyty winylowe https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/przechowywanie-257.html muszą być przechowywane w pozycji pionowej, aby zapewnić ich dobry stan. Rekordy, które były przechowywane nachyleniu przez dłuższy czas, mogą się wypaczać z powodu nierównomiernego nacisku, który został na nie nałożony. Dlatego zapisy są często przechowywane w skrzyniach, które ustawiają je w pozycji pionowej.

Przegrody skrzyń zapewniają, że rekordy pozostają równomiernie wyprostowane z niewielkim lub żadnym nachyleniem. Układanie kolekcji rekordów może trwale uszkodzić rekordy, niezależnie od tego, czy znajdują się w kurtkach, czy nie. Ciężar doprowadzi do wypaczenia winylu, a nawet możliwych pęknięć lub zadrapań. Narażasz również grafikę okładki albumu na ryzyko, gdy układasz rekordy w magazynie.

O tym trzeba pamiętać!

Kiedy idziesz po płytę, upewnij się, że nie dotykasz powierzchni – tylko samej krawędzi! Dotykając powierzchni płyty, nieumyślnie przenosisz oleje z palców na winyl, a z czasem może to znacznie wpłynąć na jakość płyty. Innym winylowym faux-pas jest próba znalezienia pewnej piosenki na płycie ręcznie. Zgodnie records-plus.com, kiedy umieścisz igłę w losowym miejscu na gramofonie, masz bardzo dużą szansę na umieszczenie jej w niewłaściwym rowku i spowodowanie uszkodzeń.

Sugerowaną tutaj najlepszą praktyką jest cierpliwość. Rozpocznij album od początku i poczekaj, aż pojawi się twoja piosenka. Płyty winylowe należały kiedyś do przeszłości. Ale w dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna – i powiększa – swoją kolekcję. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania, czyszczenia i grania, możesz mieć pewność, że Twoja kolekcja przetrwa wiele lat.