Bez kategorii

Twórcy utworów jazzowych na popularnych winylach

Charlie Parker, Stan Getz to twórcy różnych albumów z muzyką jazzową, która w bardzo szybkim tempie zyskała w świecie tego typu muzyki. Ich płyty winylowe sprzedawały się w rekordowych nakładach. Jednak jak do tego doszło? Jak faktycznie wyglądała weryfikacja tych utworów? Na te pytania odpowiedzą nasze informacje, które dla was zawarliśmy w tym tekście.

Popularność wykonawców muzyki jazzowej na winylach

Co zadziwiające, Stan Getz nagrał tylko dwa albumy przed śmiercią w wieku 53 lat, a jeden z nich jest jednym z najważniejszych albumów jazzowych wszech czasów. Getz miał ogromny wpływ na muzyków jazzowych, zwłaszcza młodych pianistów lat 50.

Po nieudanej karierze jazzowej jako lider, Getz został zatrudniony przez Verve Records do nagrania albumu z salsą, który okazał się wielkim hitem. Wytwórnia chciała, aby Getz kontynuował działalność w muzyce latynoskiej, więc przed śmiercią nagrał Getz/Gilberto, album straight-ahead jazz.

Płyty winylowe z jego muzyką sprzedawały się doskonałe. A najpopularniejsze utwory jego, jak i pokrewnych wykonawców można znaleźć tutaj, gdzie znajdują się liczne kolekcje płyt oraz innych autorów muzyki jazzowej.

Album jest świetnym przykładem tego, jak wyglądała scena jazzowa w latach 50. Jest na nim wiele utworów, które są grane do dziś, a Getz był jednym z pierwszych pianistów jazzowych, który używał w swoich nagraniach elektronicznych instrumentów klawiszowych. To także dobry przykład na to, jak ważny dla muzyki jest winyl: Album Getza to najwcześniejsza jazzowa płyta winylowa, która jest grana do dziś.

Charlie Parker – mistrz, artysta, autor muzyki jazzowej

Charlie Parker był mistrzem bebopu, nurtu w jazzie, który zerwał z gładką, melodyjną muzyką, która była popularna przez dekady. Uważany jest za jednego z największych muzyków jazzowych w historii, a jego styl najlepiej reprezentuje płyta The Best of Charlie Parker, Vol. 2. Znajdziemy na niej najlepsze z wczesnych nagrań Parkera, w tym „Moaning the Blues”, „Ornithology”, „Bouncing with Bud” i „T for Tea”.

Parker słynął ze swoich improwizowanych solówek, nic więc dziwnego, że jest znany jako „Birdman” ze względu na umiejętność grania godzinami bez powtarzania jednej nuty. Jego styl wpłynął na innych muzyków, był też pionierem jazzu w radiu. Jego styl jazzu jest do dziś grany i studiowany, a jego nagrania są jednymi z pierwszych odtwarzanych na płytach winylowych.