Sprzęt muzyczny

Z czego zrobione są talerze perkusyjne?

Warto mieć świadomość, że materiały, które są wykorzystywane do produkcji talerzy perkusyjnych można podzielić przede wszystkim ze względu na szlachetność brzmienia, a także trwałość.

Mosiądz

Nie wszyscy wiedzą, że mosiądz jest stopem miedzi, a także cynku. Godny uwagi jest również fakt, że to materiał stosunkowo tani w produkcji. Należy zaznaczyć, że wypada również zdecydowanie najkorzystniej pod względem trwałości. Talerze perkusyjne, które zostaną wykonane z mosiądzu skierowane są głównie do początkujących perkusistów.

Brąz B8

Jest to z kolei stop miedzi, a także cynku w następującej proporcji 92% do 8%. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to pierwszy szlachetny stop metalu, który jest wykorzystywany do produkcji omawianych talerzy perkusyjnych. Warto wiedzieć, że jest droższy w porównaniu do wspomnianego wcześniej mosiądzu, jednak oferuje znacznie bogatsze brzmienie.

Należy oczywiście także zaznaczyć, że jest to materiał mniej trwały w porównaniu do mosiądzu, jednak charakteryzuje się znacznie lepszym brzmieniem. Dodatkowo talerze perkusyjne z brązu B8 skierowane są przede wszystkim do perkusistów, którzy cenią wyjątkowe brzmienie.

Brąz B20

Warto zdawać sobie sprawę, że jest to zdecydowanie najbardziej szlachetna odmiana stopu miedzi, a także cyny w następującej proporcji: 80% do 20%. Talerze perkusyjne wykonane z brązu B charakteryzują się mniejszą trwałością, ale wyróżniają się znacznie bogatsza barwą. Należy pamiętać, że omawiany materiał jest niestety narażony na różnego rodzaju uszkodzenia.