Muzycy

Rogal DDL – sylwetka polskiego rapera

Rogal DDL swoją muzyczną drogę rozpoczął w ramach kolektywu Ciemna Strefa, założonego swego czasu przez Bonusa RPK. To właśnie tam wydał swój pierwszy długogrający krążek – produkcję o niecenzuralnym tytule, będącym rozwinięciem tajemniczego skrótu przy jego pseudonimie. Album przyjął się całkiem dobrze, ale i tak zaowocowało to odejściem rapera z jego macierzystego kolektywu – zdecydował się na działalność w pełni solową. Mogło to być rozsądne posunięcie, bo to właśnie publikowane własnymi kanałami „Nielegale”, z których po trzech latach Rogal złożył zgrabną trylogię, zapewniły mu szeroką rozpoznawalność i popularność.

Punktem kulminacyjnym jego kariery muzycznej był bez wątpienia singiel „EBE EBE”, który bardzo szybko stał się viralem – polską publiczność po części śmieszyła, a po części fascynowała bezkompromisowość Rogala i serce, które wkładał w swoje utwory. Po zakończeniu trylogii zdecydował się jeszcze na uzupełnienie swojej dyskografii dwoma tytułami, podanymi w formie krótkich i przystępnych EP – „7daysoftechno”, a także „To koniec” – nagranego z prawdziwą legendą polskiej sceny muzycznej, Fazim.

 

„ANtY” było z kolei pierwszym legalnym albumem rapera – jednocześnie również ostatnim. Skąd taka decyzja? Z pewnością można odnieść wrażenie, że Rogal DDL Preorder.pl był odrobinę zmęczony popularnością i niepoważnym wizerunkiem w oczach fanów – zdecydował się zatem na stylistyczną woltę i w ten sposób zostali przy nim tylko ci najwierniejsi. Legendarny ulicznik po dziś dzień ciągle publikuje nowe utwory, więc pozostaje już tylko obserwować, jaki będzie jego następny ruch w karierze.