Instrumenty muzyczne

Marakasy – w poszukiwaniu inspiracji muzycznych

Marakasy żartobliwie zwane przeszkadzajkami to ciekawe instrumenty perkusyjne z długą tradycją. Ich charakterystyczny, delikatny i ciepły szum, wyzwalany podczas potrząsania, znakomicie uzupełnia linię rytmiczną granego utworu. Muzycy bardzo chętnie sięgają po te niezwykle proste, ale wdzięczne instrumenty.

Marakasy – grzechotki o chwytliwej nazwie

Marakasy to po prostu grzechotki lub inaczej gruchawki. Instrumenty oraz ich piękna nazwa pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie były bardzo popularne wśród miejscowych Indian wykorzystujących je podczas obrzędów religijnych. Ciekawostką jest to, że w niektórych plemionach mogły być używane tylko przez kobiety.

Pierwotnie wykonywano je z różnych twardych lub wysuszonych skorup owoców i warzyw, na przykład z tykwy, orzecha kokosowego czy dyni, czasem z drążonego drewna, osadzano je na drewnianych trzonkach. Jako dźwięczące wypełnienie używano drobnych kamyczków lub nasion.

Współczesne wykorzystanie marakasów

Od czasu, kiedy na początku dwudziestego wieku ogromną popularność w Europie zyskała latynoamerykańska muzyka taneczna – cza-cza, mamba czy rumba, wraz z nimi przywędrowały również typowe latynoskie instrumenty, między innymi marakasy.

Szukający inspiracji do tworzenia coraz bardziej oryginalnych kompozycji muzycy chętnie włączyli do grupy instrumentów perkusyjnych te idiofony, doceniając ich ciepły i przyjemny dźwięk.

W dobrych sklepach z instrumentami nie brakuje różnego rodzaju marakasów. Profesjonalnie wykonane z wygładzonego drewna wysokiej jakości, grzechotki spełniają wszystkie standardy instrumentów koncertowych. Wprowadzone do muzyki jazzowej czy popularnej, ciekawie uzupełniają linię rytmiczną utworów oraz pomagają w wytworzeniu odpowiedniego nastroju. Marakasy, jak i inne dawne instrumenty dają artystom nowe inspiracje do komponowania muzyki.

Więcej na stronie drumcenter.pl